Zacieraczka do betonu po co

Zacieraczka do betonu to specjalistyczny sprzęt używany w pracach wykończeniowych do wyrównywania i wykańczania różnych powierzchni betonowych. Maszyny te zwiększają wydajność pracy i sprawiają, że posadzka betonowa jest gładsza i trwalsza.

Maszyny te mogą być ręczne lub samobieżne, różnią się konstrukcją, wydajnością, ceną i innymi parametrami, ale wszystkie działają na tej samej zasadzie. Są one przeznaczone do zacierania półsuchego jastrychu.

Zacieraczka do betonu (Kompletny przewodnik użytkowania i zakupu)

Cechy i ceny zacieraczka do betonu

Po wylaniu i wibroprasowaniu, podczas wstępnego wiązania, beton jest poddawany obróbce przy użyciu sprzętu do zacierania, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać idealnie gładką, równą, bezpyłową powierzchnię podłogi.

Powierzchnia betonu jest zagęszczana za pomocą specjalnych elementów maszyn z dużą prędkością. Szlifowanie jest uważane za opłacalną i wydajną metodę obróbki wykańczającej.

Cena sprzedaży zacieraczka do betonu

Zacieraczka do betonu 60cm W60
Zacieraczka do betonu 60cm W60

$1,380.00 USD

Zacieraczka spalinowa do betonu GN100M
Zacieraczka spalinowa GN100M

$1,650.00 USD

Zacieraczka samojezdna
Zacieraczka samojezdna SN-80

$2,900.00 USD

Zacieraczka samojezdna F100
Zacieraczka samojezdna F100

$4,600.00 USD

Video zacieraczka do betonu

Klasyfikacja zacieraczka do betonu

Maszyny są dostępne w zależności od rodzaju silnika – benzynowego, wysokoprężnego lub elektrycznego. Każda opcja ma pewne zalety i wady oraz cechy.

Rodzaje szlifierek ze względu na rodzaj napędu:

  • Zacieraczka do betonu elektryczne

    Działają z sieci konwencjonalnej, są zwykle stosowane w pomieszczeniach zamkniętych, często jest to model średniej mocy, nie wymagają specjalnej wentylacji. Jeżeli prace mają być wykonywane na ulicy, należy zadbać o agregat prądotwórczy

  • Zacieraczka do betonu spalinowa

    Stosuje się je na zewnątrz, są mobilne, natomiast w pomieszczeniach zamkniętych stosuje się je bardzo ostrożnie (wymagany jest specjalny system wentylacyjny) i pozwalają na szybką obróbkę dużych powierzchni.

  • Napędzany silnikiem wysokoprężnym

    są mniej powszechne. Są one zazwyczaj wybierane przez tych, którzy mają możliwość i ochotę używać oleju napędowego, mogą różnić się osiągami i parametrami.

zacieraczka do betonu

Zacieraczka do betonu mogą mieć pojedynczy lub podwójny wirnik. Do zastosowań wewnętrznych stosuje się zwykle urządzenia jednowirnikowe; różnią się one typem zainstalowanego silnika i jego mocą oraz są wyposażone w tarcze robocze o średnicy od 600 do 1200 milimetrów.

Zacieraczka do betonu ręczną charakteryzuje się tym, że operator musi podążać za maszyną, aby wykonać pracę. Podczas pracy z maszyną operator musi stale przebywać w jej pobliżu, kontrolując ruchy urządzenia i szlifowanie.

Zacieraczka samojezdna do betonu są najczęściej budowane jako zaawansowane technologicznie maszyny samobieżne, wyposażone w silnik benzynowy (rzadziej wysokoprężny) o pojemności skokowej 390-1580 cc. Silnik, za pośrednictwem przekładni pasowej/ślimakowej, napędza dwie przekładnie umieszczone pod maszyną, które napędzają wymienne tarcze szlifierskie.

Zacieraczka samojezdna do betonu

jak działa zacieraczka do betonu

Zacieraczka do betonu służy do wygładzania i wyrównywania wylewki betonowej. Mleko”, które wystaje po zabetonowaniu, może powodować segregację betonu podczas eksploatacji.

Szlifierka natomiast pracuje z dużą prędkością (przy określonym nacisku pionowym, duża prędkość) za pomocą tarcz szlifierskich, które szlifują i wygładzają górne warstwy jastrychu do korpusu betonowego, szlifują i wygładzają nierówności.

Rama i uchwyt, w których znajduje się jednostka sterująca. Pełnią one funkcję nośną, ponieważ to właśnie do tych elementów przymocowane są główne mechanizmy. Zazwyczaj w formie dysku z długim uchwytem, ale możliwe są również inne konfiguracje.

Silnik o odpowiedniej mocy – zazwyczaj benzynowy lub elektryczny.

Wirnik – do wykonywania głównej pracy przy spoinowaniu betonu w sposób wachlarzowy.

Samojezdne zacieraczki mogą być produkowane w różnych modelach i konfiguracjach. Zazwyczaj są to małe jednostki sprzętu specjalnego, które poruszają się samodzielnie i zapewniają operatorowi maksymalną wygodę, przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Zacieraczka do betonu jak używać

Proces wyrównywania rozpoczyna się, gdy beton osiągnie swoją wytrzymałość początkową. Następuje to w ciągu 6-18 godzin po wylaniu. Gotowość betonu sprawdza się za pomocą odcisku buta. Głębokość powinna wynosić 2-3 mm. Proces spoinowania dzieli się na dwa etapy, jeden do spoinowania zgrubnego i drugi do spoinowania dokładnego.

Pierwsze szlifowanie zgrubne posadzki betonowej

1. Pierwszy przejazd wykonuje się za pomocą maszyny tarczowej z pacą. Następnie pojawiają się “fale” o długości 6-8 mm.

2. Następnie na powierzchnię nakłada się główną część zaprawy 2/3. Aby równomiernie je rozłożyć, można użyć specjalnego wózka.

3. Po 15-20 minutach od ściemnienia mieszaniny wykonać kolejne przejście w kierunku prostopadłym i sprawdzić powierzchnię za pomocą pręta testowego. Pierwszym miejscem pracy jest okolica ścian lub słupów, ponieważ w tych miejscach jastrych wysycha szybciej niż na środku.

4. Nałożyć pozostałą 1/3 część podsypki i pozostawić do wymieszania z zaprawą cementową.

W razie potrzeby powtórz procedurę.

Następnie należy przystąpić do wykonania fugi wykończeniowej.

1. Przyłóż łopatki pływające do tarczy tak, aby ich krawędzie były uniesione nad poziomem podłogi o 5-10 mm, i przejedź po całej powierzchni. Ciśnienie jest zwiększane, a beton zagęszczany.

2. Zmień ostrza na kombinację ostrzy i powtórz procedurę w kierunku prostopadłym. Krawędzie są już wyższe o 20-25 mm.

3. Ostrza wykańczające służą do ostatecznego wykańczania prac. Dzięki temu beton uzyskuje wysoką wytrzymałość. Nie pozostawiają na niej żadnych śladów, a na jej powierzchni pojawia się lustrzany połysk.

Jeżeli prace wykonywane są na maszynie o kilku prędkościach, fugę zgrubną wykonuje się przy niższej prędkości, a fugę końcową przy wyższej. Po zakończeniu procesu szlifowania na powierzchnię nakładana jest specjalna impregnacja polimerowa, która przyspiesza proces twardnienia betonu i zwiększa jego odporność na działanie roztworów alkalicznych i produktów petrochemicznych.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie zacieraczka do betonu

Wybierając zacieraczka do betonu, należy wziąć pod uwagę warunki pracy, powierzchnię przeznaczoną do zacierania, pożądaną wydajność oraz przewidywane koszty wynajmu/zakupu urządzenia.

Projekt Analiza
Typ silnika Silniki spalinowe są bardziej wydajne, mobilne (nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej), sprawdzają się na dużych obszarach, ale wymagają obowiązkowej wentylacji pomieszczenia. Z kolei silniki elektryczne sprawdzają się przy wylewaniu jastrychu na małych powierzchniach. Jeśli wybierzesz napęd elektryczny i będziesz musiał pracować na zewnątrz, możesz rozwiązać ten problem, kupując generator. Silniki wysokoprężne są uważane za najbardziej wydajne, ale są rzadziej wybierane.
Moc silnika Maszyny ręczne wystarcza 5-6 koni mechanicznych, profesjonalne wyposażone są w jednostki o mocy 10-30 KM i więcej.
Typ dyszy Jednowirnikowy lub dwuwirnikowy: wybór zależy od ilości pracy. Jednowirnikowy model ręczny nadaje się do pracy na małych powierzchniach, natomiast mocny dwuwirnikowy model samojezdny jest lepszy do pracy na setkach metrów kwadratowych.
Średnica tarczy Maszyny o małej mocy są wyposażone w talerze o średnicy 30 cm, natomiast maszyny o dużej mocy mogą być wyposażone w talerze o średnicy 120 cm. W tym przypadku wszystko zależy od skali wykonywanego zadania.
Rozmiar i mocowanie łopat wirnika Zazwyczaj rozmiar jest standardowy (ale mogą występować różnice), ale osprzęt jest różny dla wszystkich i lepiej jest wybierać sprawdzonych producentów, którzy mogą znaleźć materiały eksploatacyjne (w przypadku wielu chińskich maszyn znalezienie ostrzy jest prawie niemożliwe).
Zakres obrotów Im większa liczba obrotów ostrzy na minutę, tym większa moc urządzenia. Do obróbki wstępnej i wykańczającej należy wybrać urządzenie o minimalnej prędkości 200 obrotów na minutę.
Średnica powierzchni, która ma być poddana obróbce bezpośrednio wpływa na osiągi i zwrotność. W przypadku mniejszych pomieszczeń do efektywnej pracy w trudnych warunkach najlepsza jest średnica do 610 mm, natomiast do większych powierzchni najlepiej nadaje się średnica 900 mm.
Kąt nachylenia łopatek można ustawić w zakresie 0-30 stopni, zależnie od pożądanego stopnia usuwania materiału.
Centrowanie, wygoda regulacji kąta ostrza Dobrze wyważona maszyna jest łatwa i wygodna w obsłudze, a szybka i sprawna regulacja pozwala skrócić czas pracy do minimum.Dobrze wyważona maszyna jest łatwa i wygodna w obsłudze, a szybka i sprawna regulacja pozwala skrócić czas pracy do minimum.
Dostępne kółka transportowe dla maszyn ważących 300 kg lub więcej, co ułatwia ich transport.
System zraszaczy powszechnie spotykana w maszynach dwuwirnikowych, zwiększa koszty, ale także poprawia jakość.
Powierzchnia przeznaczona do obróbki Maszyny jednowirnikowe są stosowane do powierzchni do 500 metrów kwadratowych, a dwuwirnikowe do powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych.

Znany na całym świecie dostawca Zacieraczek do betonu

Multiquip (Whiteman)

– Firma z USA, oferuje kilka serii i modeli z różnych typów silników (nawet silniki Diesla i na gaz ziemny), średnicami tarcz, sterowaniem (hydrostatyczne, mechaniczne). Największą maszyną jest samojezdna STXD6i o szerokości roboczej do 2970 mm.

Allen Engineering

– USA, produkuje maszyny jedno- i dwuwirnikowe, szeroki wybór modeli, różne typy silników (w tym silniki gazowe). Flagowym modelem jest TR HDX780 z silnikiem turbo diesel o mocy 99 KM i średnicy 1524 mm, który rozdrabnia 3,5-metrową powierzchnię.

Bartell Morrison inc.

– Kanada, precyzyjne i niezawodne maszyny, oferuje 3 typy agregatów jednowirnikowych do zastosowań domowych i profesjonalnych. Dostępne są również maszyny dwuwirnikowe napędzane silnikami Honda i Kohler o mocy 22 i 25 KM.

Wacker Neuson

– Wacker Neuson, Enar (Hiszpania), Atlas Copco, Budget Strong (Wielka Brytania) i Kreber (Niemcy). Wacker Neuson i Enar oferują maszyny o oryginalnej konstrukcji, ręczne urządzenia elektryczne i benzynowe o różnych mocach. Wacker Neuson oferuje również maszyny dwuwirnikowe z różnymi rodzajami silników. Oferta firmy Atlas Copco ogranicza się do trzech modeli maszyn dwuwirnikowych i kilku maszyn jednowirnikowych.

Hiking Machinery

– Firmy Hiking Machinery, Firma Hiking Machinery jest specjalistycznym dostawcą sprzętu do wykonywania posadzek betonowych na rynek światowy. Produkty mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Streszczenie

zacieraczka do betonu to nowoczesny funkcjonalny i wydajny sprzęt, który pozwala szybko i łatwo nadać posadzce pożądane cechy wytrzymałości, trwałości, równości i gładkości. Przy zakupie tego typu maszyny należy zwrócić uwagę na punkty, o których wspomnieliśmy powyżej, i wybrać sprzęt najbardziej odpowiedni dla danego zastosowania.