Frezarka do betonu które jest dość często wykorzystywane w pracach remontowych i budowlanych. Maszyna służy do usuwania znacznych nierówności (ponad 2 mm) z powierzchni betonu; w trakcie tego procesu nacina warstwę na odpowiednią głębokość i wyrównuje lub szlifuje beton.

Potrzeba frezowania posadzek betonowych pojawia się w różnych sytuacjach – w celu uzyskania równej, poziomej powierzchni posadzki, skorygowania drobnych niedoskonałości lub nadania powierzchni pewnej chropowatości (na przykład w celu zapewnienia lepszej przyczepności do betonu kół pojazdów). Frezowanie jest często wykonywane w przypadku podłóg betonowych i z tworzyw sztucznych, linoleum, laminatu, parkietu i innych rodzajów podłóg, które wymagają wyrównania.

Strugarka do betonu gwarantuje następujące korzyści: możliwość uzyskania naprawdę doskonałej powierzchni, zwiększenie przyczepności betonu, możliwość pozbycia się dodatkowej warstwy jastrychu (niższy koszt pracy), usuwanie warstw o grubości do 2-20 milimetrów w jednym przejściu większa szybkość budowy, łatwość obsługi.

Do czego służy Frezarka do betonu?

Frezarka do betonu są stosowane w wielu różnych pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych. W niektórych przypadkach zastosowanie maszyny może być niepraktyczne, ale w większości sytuacji użycie maszyny do obróbki skrawaniem może znacznie poprawić wydajność wykonywanych zadań.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprzętu do wyrównywania betonu, omówiliśmy to szczegółowo w naszym poprzednim artykule, do którego możesz zajrzeć na stronę:

Co to jest łata wibracyjna do betonu

Obszary zastosowań frezarki do betonu

 • W trakcie wyrównywania betonowego fundamentu podłogi
 • Aby zmniejszyć wysokość fundamentu/podłogi
 • Przy usuwaniu starych warstw podłogi lub chodnika, usuwaniu uszkodzonego jastrychu
 • Do usuwania warstw farby, lakieru i kleju
 • Tworzenie rowków zapobiegających poślizgom
 • Do usuwania znacznych zanieczyszczeń
 • Usuwanie płytek lub linoleum z betonu
 • Zwiększanie nachylenia powierzchni betonowej w procesie tworzenia systemów odprowadzania wody

Ostrza frezarka do betonu

Jak działa frezarka do betonu

Frezarka do betonu składa się z następujących elementów konstrukcyjnych: silnika, wirnika z frezami (wystającymi elementami tnącymi), bębna z narzędziami tnącymi, spawanej metalowej ramy wyposażonej w uchwyty i zamontowanej na gumowym podwoziu.

Jak działa frezarka do betonu:

 • Gdy silnik zaczyna się obracać, wytwarza się siła odśrodkowa.
 • Moment obrotowy powoduje obracanie się ostrzy frezów, które z dużą siłą są wyrzucane i uderzają w betonowy monolit, który jest poddawany obróbce, nadającej powierzchni pożądany wygląd (usuwana jest warstwa o określonej wielkości, tworzona jest chropowatość itp.)
 • W zależności od prędkości obrotowej bębna zmienia się moc silnika, co ma wpływ na grubość usuwanej warstwy. Prędkość, rodzaj i głębokość obróbki zależą bezpośrednio od wielkości maszyny, mocy silnika i zastosowanych frezów.

Rodzaje frezarek do betonu

Frezarki do betonu są klasyfikowane według kilku kryteriów. W zależności od rodzaju silnika może to być silnik benzynowy, wysokoprężny lub elektryczny. Ze względu na cechy ruchu (mobilność) – samobieżne i ręczne.

Różnice występują również w mocy, szerokości i głębokości roboczej, ciężarze, prędkości obrotowej silnika itp. Maszyny o określonych parametrach dobiera się w zależności od zadań, warunków pracy i wymaganych funkcji. Pierwszą rzeczą, o której należy zdecydować, jest typ silnika.

Klasyfikacja według typu silnika:

Silnik elektryczny

Nadaje się do stosowania wewnątrz budynków, jest wygodna w obsłudze (nie zanieczyszcza powietrza, nie trzeba organizować systemu wentylacji), może zapewnić obróbkę materiału o szerokości 20-30 cm, głębokość obróbki na jedno przejście waha się od 3 do 7 mm, rzadko do 12. Frezarka elektryczna musi być przede wszystkim zasilana z sieci 380 V.

silnik benzynowy

Jednostka mobilna, może być używana na zewnątrz, zwykle są to frezarki o największej mocy. Szerokość robocza do 40 centymetrów, jednorazowo od 5 do 15 milimetrów. Praca w pomieszczeniach zamkniętych jest dozwolona tylko wtedy, gdy są one dobrze wentylowane, a gazy spalinowe są dobrze odprowadzane.

Diesel frezarka do betonu

Są to największe i najbardziej wydajne maszyny, które w jednym przejściu usuwają warstwę o grubości do 20 mm, odpowiednie do obróbki powierzchni na dużą skalę, do poważnych prac, gdzie liczy się szybkość i wydajność.

frezarka do betonu

Maszyny samojezdne i ręczne

Sposób przemieszczania maszyny również odgrywa ważną rolę, wpływając bezpośrednio na komfort i szybkość wykonywania pracy. Frezarka może być samojezdna lub ręczna.

Przewodnik zakupowy dla frezarki do betonu

Wybierając sprzęt, należy jasno określić, do czego będzie on potrzebny, gdzie będzie wykonywana praca, jakie zadania będą wykonywane najczęściej i w jakim zakresie oraz w jakie narzędzia skrawające powinna być wyposażona maszyna.

Główne parametry frezarki:

Typ silnika

Silnik benzynowy najlepiej sprawdza się na zewnątrz lub w dużych pomieszczeniach, silnik wysokoprężny jest najmocniejszy, a silnik elektryczny wymaga zasilania sieciowego, ale nie wytwarza spalin.

Moc maszyny frezarka do betonu

Im większa moc, tym dłużej maszyna pracuje bez przerwy, ale tym większy ciężar i wyższa cena.

Szerokość robocza

Im większa szerokość robocza, tym szybciej i skuteczniej obrabiana jest dana powierzchnia.

Głębokość robocz

zależy od rodzaju pracy, rodzaju terenu.

Prędkość obrotowa silnika

Im wyższa prędkość obrotowa silnika, tym większa moc urządzenia i tym większa powierzchnia, którą można frezować.

Waga frezarka do betonu

Lekkie frezarki są łatwiejsze w obsłudze, a ciężkie mają większą moc.

frezarka do betonu HIKING

Jak korzystać z frezarki do betonu

W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże. W tym celu należy usunąć gruz, narzędzia i osprzęt z obszaru roboczego. Mokra powierzchnia musi zostać osuszona, aby pył zmieszany z wodą nie zatykał narzędzia tnącego. Następnie należy wyposażyć frezarkę w wymaganą przystawkę i sprawdzić działanie urządzenia. W obudowie nie mogą występować wycieki smaru, nadmierne wibracje i hałas, nieprzyjemne zapachy ani pęknięcia. Silnik musi pracować płynnie, a części muszą być pewnie zamocowane do ramy.

Zwróć uwagę na środki ostrożności. Silnik benzynowy można uruchamiać w pomieszczeniach zamkniętych tylko wtedy, gdy zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Urządzenia elektryczne muszą być dobrze zaizolowane i zabezpieczone przed wilgocią i kurzem. Jeśli urządzenie działa prawidłowo, można przystąpić do pracy.

Przy pierwszym przejściu najlepiej jest poruszać się wzdłuż ściany. W tym przypadku rowki po frezie utworzą równy pas, który ułatwi późniejszą nawigację. Drugie przejście powinno być wykonane w kierunku prostopadłym.

Instrukcje bezpieczeństwa

Frezowanie betonu musi być wykonywane w pełnej zgodności z określonymi instrukcjami bezpieczeństwa. Pierwszą czynnością jest zabezpieczenie terenu – oczyszczenie obszaru, który ma być poddany obróbce, w razie potrzeby usunięcie wzmocnień. Frezarki elektryczne wymagają prawidłowego podłączenia do działającej sieci zasilającej. Należy zapobiegać przedostawaniu się kurzu i wilgoci do połączeń i przekaźników ochronnych. Obowiązują wszystkie aktualne przepisy bezpieczeństwa dotyczące urządzeń elektrycznych.

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy maszyny są nieuszkodzone, nieuszkodzone i wolne od wad, pęknięć itp. Nie należy używać żadnych urządzeń domowej roboty.

Ponadto frezarki nie wolno eksploatować bez osłony napędu pasowego, ewentualnych zacisków i mechanizmów ochronnych dostarczonych przez producenta. W przypadku awarii nie zaleca się samodzielnego demontażu i naprawy urządzenia.

Streszczenie

Jesteśmy pewni, że z naszego artykułu dowiedziałeś się bardzo dużo o tej maszynie. Frezarka do betonu jest urządzeniem, które umożliwia szybkie i efektywne wykonanie szeregu czynności podczas pracy na powierzchni betonowej. Przy odpowiedniej maszynie i prawidłowej obsłudze zwraca się ona dość szybko dzięki przyspieszeniu pracy i zapewnieniu jej jakości.